JIM2012

Tulemused

Järvakandi Igamehe maraton

Eestit tabanud jooksuhullus ei ole puutumata jätnud ka Järvakandit. 14.juulil 2012 toimus Järvakandis esimene jooksumaraton, mis formaadilt erines veidi tavapärasest. Distantsiks oli loomulikult 42 km 195 m, kuid see toimus 4,2km pikkusel ringil, mis andis igaühele võimaluse lõpetada „mugavalt“, siis kui jõuvarud otsas olid. Lisaks oma jooksuhuvi rahuldamisele, oli see ka maratoni korraldajate eesmärk: igaüks saab võimaluse panna end proovile maratoni distantsil, kuid ei pea tundma hirmu 42km ees. Sellest ka maratoni nimi „Järvakandi Igamehe Maraton“. Võrdõiguslastele teadmiseks, et selline nimetus tundus kõlavam, kui „igaühe“ ning distants oli avatud igale soole ja vanusele.

Jooks

Kell 10.30, pärast meesansambli „Viisitiim“ esinemist, kõlas haruldasest jahirelvast jooksu stardipauk. Rajale asus 20 võistlejat, neist 1 naiste-, 2 tütarlaste-, 3 poeglaste- ja 14 meesteklassis. Kuna rajavalikuks oli 4,2km pikkune ring ehk põhimõtteliselt Järvakandi alevijooksu rada, siis kulges maraton alevi tänavatel, andes jooksjatele võimaluse korduvalt tutvuda valla tähtsamate objektidega ning elanikele kaasa elada või lihtsalt näha jooksuhulle. Stardipaik Toidutare oli ühtlasi raja ainuke teeninduspunkt, kus iga ringi järel sai jõuvarusid täiendada. Ilm soosis üritust igati ja jooksu teises pooles ilmunud päike täiendas vaid kaasaelajate ridu. Osalejate ergutamiseks ja meeleolu tõstmiseks esines juba mainitud Toidutare ees „Viisitiim“, samuti toetas rajal oma muusikavalikuga Club Cinema ning gümnaasiumi juures ergutasid jooksjaid korraldajate valitud vikerviisid. Kuigi abi oli neist juba esimestel ringidel, mõjusid need maratoni lõpukilomeetreil kui täiendavad kilokalorid.


Tulemused

Nagu öeldud, oli ürituse üheks eesmärgiks maratoni tutvustamine läbi isikliku kogemuse ja seda oma jõuvarude piires ning seepärast lõpetas 10 ringi ehk täisdistantsi seitse meesteklassi osalejat, neist kiireim, Martti Raavel ajaga 3h 38min 58sek ja viimane osaleja 5h 19min 42sek. Märkimisväärne, et nii esimene kui viimane tulid starti sõnadega: „Ma tahan teada kaugele ma jaksan!“ ning vaid kiireimal oli varasem ühekordne maratoni kogemus. Seekordset võitu jääb meenutama auhinnaks saadud õunapuust jalg. Mitte sugugi vähem tunnustust väärivad ülejäänud osalejad, kes valisid omale sobiva distantsi alates kolmest, kuni kaheksa ringini, seejuures enamus läbis jookstes elus siiani pikima distantsi. Noorematele jooksjatele piiranguks seatud neli ringi, tagasid ühest küljest nende pingutuse mõistlikkuse, kuid teisest küljest rahustasid jooksu kestel mõningaid täiskasvanuid, sest Valgu poiste jooks ähvardas ka neile koha kätte näidata. Ürituse kordaminekut näitavad ka mitmete pealtvaatajate soovid, tulla järgmisel aastal starti ning panna end proovile esimesest ringist alustades.


Kokkuvõtteks

Korraldajad Wellod, Järvakandi Kalevi Igamahe Maratoni Mansast jäid üritusega rahule, Helsingi või Praha asemel sai maratoni joosta kodus, jooksuhuvi tekitati nii mõneski kahtlejas. Suur tänu toetajatele. See kõik julgustab kaaluma ürituse kordamist järgmisel aastal.


Tekst: Martin Herem