JIM2013

Tulemused

Järvakandi Igamehe maraton võideti ajaga alla 3 tunni

Laupäeval 10. augustil toimunud II Järvakandi Igamahe Maraton täitis Eesti maratonihullude augustikuu jooksuvajaduse ja tõotab kujuneda edaspidigi traditsiooniliseks kalendriürituseks.

Igamehe maratoni teevad omapäraseks jooksutrass ja põhimõte. Trass kulgeb 4,22 km pikkuselt Järvakandi alevi tänavatel ja seda tuleb 10 korda läbida. Samas võib iga osaline ise otsustada kui pika "maratoni" ta endale jookseb. Selline otsustusvõimalus peaks jooksuhuvilisi julgustama end proovile panna ning avastada endi jaoks tundmatust pärast viite, kümmet või kolmekümmet kilomeetrit. Trassi mitmekordne läbimine teeb kogu jooksuvõistluse pealtvaatajatele hästi jälgitavaks ning võimaldab nii omakorda jooksusporti tutvustada. Nii mõnelegi pealtvaatajale saab raja kõrval selgemaks maratonijooksu võlu ja valu - vaid vähesed suudavad 4-5 tundi kaasa elada. Nagu seekordne maraton näitas, siis isegi mugav positsioon klubi Cinema välisterrassil õlleklaasi taga ei anna jooksjate ees eeliseid. Seal asunud kaasaelajad ergutasid jooksjaid küll alates esimesest ringist, kuid kuuendaks oli nende jaks otsas. Maratoonarid läksid aga järgmisele 20le kilomeetrile ja enne kümnendat ringi ei heitnud murule keegi.

Pealtvaatajad, nende hulgas oma tavapäraseid laupäevaseid asju ajavad elanikud, kujundasidki ürituse meeleolu. Eks elanikke oli eelnevalt maratonist teavitatud, kuid kahte eraalgatuslikku joogipunkti ning Karbikülas raja äärde pandud veeämbreid ja õunakorve poleks küll oodanud. Seejuures pakuti ringi 2,3ndal kilomeetril nn. Metalliveski joogipunktis lausa kolme erinevat jooki, jahutusvett ja muusikat.

Metalliveski joogipunkt.


Maratoni ainukeses ametlikus teeninduspunktis, mis asus Toidutare ees stardis ehk finišis, pakuti iga 4,22km järel lisaks söögile-joogile ka vaimset tuge. Suur roll selles oli juba mainitud kümnetel pealtvaatajatel, kellest moodustatud koridorist oli äärmiselt kosutav läbi joosta. Lisaks pealtvaatajatele toetas jooksjaid seal muusikalise dopinguga ansambel Viisitiim. Kahe ürituse puhul ei saa rääkida tõsisest traditsioonist, kuid Viisitiim on muutunud Igamehe maratoni lahutamatuks osaks. Käesoleva aasta üks suurimaid ja positiivsemaid edasiarendusi oli teeninduspunktis asunud kommentaator Andres "Mustikas" Elmik. Oma ülesandega edastada jooksu kulgu ning selgitada maratoniga seonduvat, tuli ta suurepäraselt toime. Ilma sellise kommentaatorita tundunuks võistlus vist trenninna kus jooksja omaette kulgeb.


Maratoni sportlikke näitajate poolest ei ole korraldajatel Wellodel põhjust nuriseda. Stardis oli 47 inimest ja 1 koer. Täismaratoni läbis 29 ja poolmaratoni 8 inimest (koer koos peremehega 12,66 ehk 3 ringi), neist mitmed nii pika distantsi esimest korda. Tulles nime "Igamehe maraton" juurde, tuleb rõhutada, et maratoni läbis 6 naist. Üldvõitja Tarvo Tamme aeg 2:57.16 tähistab Järvakandi maratoni uut rekordit ja oli ainuke alla kolme tunni aeg. Alla nelja tunni läbis maratoni veel seitse jooksjat. Kiireima naisjooksja Annika Pange aeg oli 4:23.04. Viimase maratoni läbinu ajaks tuli 5:59.01. Osalejate üldiseks iseloomustamiseks tuleks vaadata nende poolt läbitud maratonide arvu. Näiteks selle aasta jooksuhullude edetabeli 10st esimesest oli Järvakandis kohal 8.

Järvakandi Igamehe maratoni võitjad Tarvo Tamme ja Annika Pang


Jooks ise kulges väikeste mööndustega nii nagu jooks ikka. Esinelik pandi paika esimesel ringil ja pärast 4,2 km see enam ei muutunud. Ülejäänud kohad joosti välja veidi põnevamalt. Üle nelja tunni jooksjad demonstreerisid Järvakandi elanikele erinevaid maratoni jooksustiile, kuni lennufaasita jooksusammu ja murul horisontaalasendis vahetaastumiseni välja. Vaatamata valule tundus enamus jooksu siiski nautivat. Oma näo andis jooksule muidugi võimalus lõpetada millal ise tahad ning kümnekordselt läbitud ring. Nii juhtuski, et mõni üllatustempo maratoonar osutus hoopis pool või minimaratoonariks ja siis pidid rajale jäänud ise hindama, kas tempoga kaasaminek oli õigustatud. Esimeste käest mitme ringiga pähesaamine kujunes ka pigem huvitavaks kui alandavaks. Nii oli üle neljatunni jooksjatel mitmel korral võimalus joosta koos alla kolmetunni jooksjaga. Kusjuures ergutamine toimus alati mõlemapoolselt ja jooksjad teineteist ei häbenenud.

Kuid ega kõik ei laabunud päris probleemideta. Viimasel hetkel hangitud stardinumbrite material niiskust ei talunud ja mõned numbrid lagunesid esimeste ringide järel. Kuna jooksjaid oli suhteliselt vähe, nad ise olid mõistvad ning kohtunikud eesotsas kommentaatoriga tähelepanelikud, siis kolmandast ringist alates tunti igat jooksjat näo ja riietuse järgi. Teiseks probleemiks kujunes ootamatult raja märgistus. Kuigi iga pööre oli tähistatud A4 formaadis viidaga ja enamasti ka nooltega teekattel, ajas tänavatevõrk ja eemalt paistvad teeninduspunkt või jooksjad, nii mõnegi jooksja segadusse. Lõppkokkuvõttes see tulemusi ei mõjutanud, esikümne puhul ei tekkinud seda probleemi üldse. Samas on need asjad, mida järgmisel aastal parandada saab.


Kokkuvõtteks tuleb üritusega rahul olla. Kuigi Narva Energiajooksuga samal päeval toimunud Igamehe maraton tekitas jooksuturul veidi ülepakkumist, täitis see siiski augustikuu tühjuse Eestimaa maratonikalendris. Wellod tänavad osalejaid distatntsist sõltumata, koostööpartnereid Järvakandi Vallast, Metalliveskist, Cinemast, Viisitiimist ja Toidutarest, medalimeister Jaanust, kohtunikke ja abilisi ning kindlasti Järvakandi elanikke, kes kõik Järvakandi Igamehe maratoni näo kujundada aitasid. Kui järgmise aasta augustis tõuseb päike ikka idast, siis toimub samal ajal ka Igamehe maraton, kuhu naised eriliselt oodatud on.


Tekst ja fotod: Martin Herem.