JIM2015

Tulemused

Selleaastasel Igamehe maratonil valitseskuumus


Päike kuldas puude latvu ja vihm pesi tänavad … just nii toimus 8. augustil IV Järvakandi Igamahe Maraton (JIM, kõik fotod Sandra Herem), mis oma formaadilt erineb veidi teistest jooksuvõistlusest. Joostakse 4,2km ringil, kus jooksjate ülimaks eesmärgiks on loomulikult läbida 10 ringi ehk täismaraton. Samas saab iga osaleja ise otsustada, mitu ringi ta läbib ja kui pikk on tema „maraton“. Olgu selleks 42km, 4.2km või distants mis sinna vahele jääb. Kui 42km on paljudele hirmuäratav unistus, siis Järvakandis saab selle poole liikuda 4,2km ringidega. Kas või aasta aastalt. Nii ongi ürituse korraldajate eesmärgiks pakkuda jooksuhulludele augustikuus võimalus läbida järjekordne 42,195 km ots ja meelitada rajale inimesi, kes end proovile sooviksid panna. Tänase seisuga võib kogu plaani järjekordselt õnnestunuks lugeda. Kas või juba seepärast, et sel aastal oli osalejate arv suurem kui eelmisel aastal. Numbrites nägi JIM välja järgmine:

Täismaratoni lõpetas 40 jooksjat ja poolmaratoni 34 lõpetajat. Nn Igamehe arvestuses läbis 1-8 ringi kokku 49 inimest. Poolmaratoonarid on siit juba välja arvestatud. Lisaks veel 10 alla 15 aastast noort, kes läbisid 1-4 ringi. Kusjuures tegelikult ei saagi öelda, et kõik Igamehe arvestuses jooksjad saavutasid oma võimete lae. Näiteks üks Eesti kõvemaid maratoonareid valis JIMi omale hoopis treeninguks ning läks teadlikult seitsme ringi peale. Kokku osales JIM 2015 143 inimest, kes elasid üle enda poolt valitud distantsi.

Ja üleelamine on selle jooksu kohta tõesti õige väljend. Kuigi rada kulgeb Järvakandi tänavate suhteliselt lühikestel või käänuliste lõikudel ja raja profiil on suhteliselt tasane (kõrguste vahe 52m-56m), siis seekordsed ilmaolud kujunesid just maratoni esimestel ringidel märkimisväärselt väljakutsuvateks - temperatuur 25°C, tuul 2-4m/s. Õnneks leevendas maratoni jooksjate olukorda vihm, mis distantsi teises pooles tolmu maha ja õhu klaarimaks lõi. Samas kujunes see paljudele viimasteks ringideks nö Türgi saunaks, sest taas väljailmunud päike muutis maha sadanud vihma auruks ning ilm meenutas troopikat. Kuid lisaks korraldusele, osalejatele ja keskkonnale, kujundasid JIM 2015 näo ka Järvakandi elanikud, kes toetasid jooksjaid vist küll samaväärselt vihmaga. Lisaks ametlikule toitlustuspunktile iga ringi lõpus, olid kohalikud omal initsiatiivil üles seadnud veel 4 vähemalt joogipunkti nimetust väärivat toetuskohta mustika-, kurgi-ja Saku veega, õlle, Coca, toore muna, soola ja veel mitmekosutus allikaga. Lisaks joogipunktidele seadsid elanikud jooksuhulludele üles erinevaid jahutusvõimalusi aiavoolikute, duššide või lihtsalt ämbritega, kokku kaheksas kohas. Järvakandist pärit jooksjad said toetust samuti lihtsalt pealtvaatajate ergutustest, ning kuuldavasti jätkus ergutusi külalistelegi. Kuid nagu eespool öeldud – see jooks oli paljudele siiski üleelamine. Mitmel väga kogenud maratoonaril võttis esimene pool pulsi punasesse ning teine pool kujunes juba lõppajast huvitumata lõpuni liikumiseks. Ühe osaleja sõnul jäi tema maratoni aeg alla isegi ultrajooksul läbitud maratonide ajale …

Kuid lisaks ilma ja endaga võitlemisele oli tegemist siiski jooksjate vahelise võistlusega.


Maratoni võitis Veiko Ardel (ülal fotol) ajaga 03.14.22. Võitja rolli võttis ta omale üsna alguses, sest temast eespool olid vaid „igamehe“ arvestuses osalevad „jänesed“ või mõni oma kiirusvõimeid testiv jooksja. Teise koha saavutas Reigo Lehtla (03.21.06) ja kolmanda koha esimene naine Klarika Kuusk ajaga 03.30.53, millega ta lõi ühtlasi enda nimele kuuluvat rajarekordit naiste arvestuses. Meeste kolmas Aivar Angelstok (03.34.38). Naiste teine Dagmar Vlassov (03.55.05) ja kolmas Kärt Radik (04.15.31).

Lisaks maratoni üldarvestusele, toimus mõõduvõtmine veel Raplamaa esimese meistri tiitlitele. Meeste arvestuses kujunes see küll pigem JIMi korraldanud jooksuklubi Wellod omavaheliseks(nii polnud see küll plaanis), kuid pingeliseks mõõduvõtuks. Selles arvestuses muutus liider lausa 5 korda. Raplamaa meistriks tuli lõpuks Rait Männa (03.52.38), kes liidrirolli võttis seitsmendal ringil ning kaitses seda kindlalt lõpuni, vaatamata veel viimasel kilomeetril toimunud rünnakule. Nimelt kaotas Martin Herem ajaloolise tiitli vaid 7 sekundiga. Naistest tuli Raplamaa meistriks maratonis Reelika Laes (04.59.21). Kui mõni Raplamaa jooksja peab oma aegu paremaks, siis võiks ta need tiitlid järgmisel aastal üle võtta … kuigi vaevalt, et neid päris nii sama antakse.

Lõpetuseks tänavad korraldajad kõiki osalejaid, abilisi ja Järvakandi elanikke, ilmast rääkimata. JIM 2016 toimub 6. augustil ja planeerimine on juba alanud.

Kui osalesid selleaastasel Igamehe maratonil, siis anna ka omapoolne hinnang võistluse kohta.


Tekst: Martin Herem