JIM2017

Tulemused Kaks sauna, ehk suvi tuli koos Jimiga 9,98 punkti kümnest võimalikust!

Järvakandi Igamehe maratonil stardis ka president Kersti Kaljulaid, kuuma võistluse võitis Allan-Peeter Jaaska

Täna Järvakandis toimunud 6. Igamehe maratoni stardis oli suviselt 23 kraadi sooja ning miski peale Riigi Ilmateenistuse ei ennustanud põrgukuumuse maabumist Raplamaale mõni tund hiljem. Ometigi jõudis lubatud kuumus 28-29 soojakraadiga peatselt ka Järvakanti ning muutis võistluse kõikidele jooksjatele oluliselt raskemaks.

4,2km ringil joostud maraton oli kulgemas analoogiliselt paljudele tänavustele võistlustele tuttava stsenaariumi järgi. Margus Luhtoja oli iga ringiga vahet teisel kohal jooksva Allan-Peeter Jaaska ees suurendamas ning võis juba prognoosida Luhtoja järjekordset võitu. Ent ka Marguse samm muutus iga ringiga raskemaks – esimese ringi läbis ta 15.58-ga, seitsmenda juba enam kui kaks minutit aeglasemalt ning kaheksanda ringi ehk ca 33,6km järel astus Luhtoja rajalt maha. Selleks ajaks oli tema edumaa Jaaska ees kasvanud juba 10 minutile.

Võidu võttiski Allan-Peeter Jaaska tulemusega 3.10.21.

Allan-Peeter Jaaska lõpetamas

„Raske oli,“ olid Allan-Peetri esimesed sõnad lõpetamise järel. „Ega ta nii palav nüüd ka ei olnud, kuid poole pealt pidi juba hambad ristis kannatama. Tahtsin ikka gramm alla kolme tunni joosta aga poole pealt said aru, et seda aega täna ei tule. Kuid vahest on lõpp veelgi raskemaks läinud. Aja poolest ei läinudki väga palju raskemaks, aga enesetunne oli väga raske. Eks ta nii ongi see maraton!“

Maratoni võitjal oli raske ka ligi tund aega peale finishit.

Teise-kolmanda koha heitlus pakkus samuti põnevust viimase ringini. Teisel kohal jooksnud Erkki Etverk oli samuti iga ringiga vahet teda jälitava Igor Ignatenkoga suurendanud, kuid palavusega tekkinud krambid sundisid Erkki alguses jooksusammu muutma ning hiljem ka kõndima. Erkki ise jäi finišis rõõmsaks ning lisas, et ju oli süüdi see, et joogipunktis sai õlut alles viimasel ringil võetud, mitte varem. Varasemalt joodud vesi hakkas pika peale vastu ning vedelikukaotus viiski jalakrampideni. Viimasele ringile kulus Etvergil juba viis minutit rohkem aega võrreldes Ignatenkoga, mis tähendaski positsioonide vahetumist.


Igor Ignatenko (fotol) lõpetaski teisel kohal tulemusega 3.21.47, Erkki Etvergi ajaks 3.23.57. Erkkit ootas peale võistlust ees ca 140 kilomeetrine rattasõit Järvakandist Rakverre.

Erkki Etverk maratoni autasustamisel

Naistest oli maratonis kiireim üldarvestuses 18.-ndal kohal lõpetanud Ulvi Lond (4.27.17). Kuivõrd osa jooksjad läksid rajale põhistardist tund aega varem, saadi lõppjärjestus paika alles võistluse viimasel tunnil. Naiste arvestuses tuli teiseks Anu Lillemägi (5.12.56) ning kolmandaks Annika Pang (5.16.12),

Naiste esikolmik, vasakult - Anu Lillemägi, Ulvi Lond, Annika Pang

Järvakandi Igamehe maratonil oli rajal ka president Kersti Kaljulaid. Kahe julgestuspolitseinikuga koos jooksnud Kaljulaid läbis 21,1km pikkuse poolmaratonidistantsi tulemusega 1.54.20,9 ning oli sel distantsil startinud jooksjatest kaheksas. Presidendi järel ilma rinnanumbrita jooksnud julgestuspolitsenike tulemusi küll lõpuprotokollist ei leia.

President Kersti Kaljulaid Järvakandi Igamehe maratonil

Küsisime president Kaljulaidilt ka võistlusjärgseid kommentaare jooksuvormi ja -plaanide kohta.

Kuidas jooksuvorm on?

„Asi ei ole jooksuvormis,“ vastas president Kaljulaid. „Asi on selles, et eile oli pingeline päev Arvamusfestivalil. Kaks pooleteisttunnist arutelu, üks nendest küll Välisministeeriumi inimestega, mitte festivalil, aga täna on hea lõõgastuda siin.“

Kui palju presidendiametis jooksmiseks aega jääb?

„Kolm-neli korda nädalas peab selle aja leidma. Mitte ilmtingimata jooksutrenniks, aga mingisugust liikumist on vaja. Spetsiaalset jooksutrenni ei tee.“

Kas julgestuspolitsei on igal jooksul kaasas?

„Jah. Neil on hea vorm. See on alati abiks!“

Mis järgmine jooksuvõistlus on?

„Ei tea, ei oska öelda. Peab vaatama, mis juhtub olema õigel ajal õiges kohas.“

Tallinna maraton?

„Tervet maratoni ma ei jookse. Selleks peaks trenni ka tegema. Kui ajad sobivad, siis võib olla jooksen poolmaratoni. Eks näis.“

Kas on mõni sõnum ka jooksjatele?

„Ärge üle pingutage. Võtame ikka mõnuga. Ja jõudu ikka neile, kel veel viis ringi ees on,“ lõpetas president Kaljulaid heade soovidega Järvakandi Igamehe maratoni 42,2km distantsi osavõtjatele.


217 maratoni läbinud Leili Teeväli finishis.

Igamehe maratonil oli stardis 180 osavõtjat, kellest maratonidistantsi läbis 37 jooksjat. Ülejäänud 143 läbisid erineva arvu 4,2km pikkuseid ringe. Võistlemas oli mitmeid Järvakandi elanikke, kellest osad olid selga pannud tavapärastest jooksuriietest mõnevõrra teistsuguse riietuse.

Võistlusrajal oli ka veidi teistsuguses riietuses jooksjaid-kõndijaid.

Ent oli ka neid, kel oli eesmärgiks võistlus jooksmisest märksa raskemaks muuta. Tanel Kurisoo näiteks läbis esimese 4,2km ringi kummagi käes 32kg kaaluv sangpomm. Aeg-ajalt puhates ning aeglast kõnnitempot hoides sai ta esimese ringi ajaks 2 tundi ja 13 minutit. Teine ring läks natuke kergemini – 32kg sangpommid vahetati kergemate vastu ning neli kilomeetrit jäi seljataha vaid 76 minutiga. Viimasele, kolmandale ringile läks Kurisoo ilma sangpommideta ning tulemuseks vaid 37 minutit ja 21 sekundit.

Tanel Kurisoo kergemate, 16kg sangpommidega teiselt ringilt naasmas.

Järvakandi maratonil oli rajal ka mitmeid maratonikogujaid, oma 50.-nda maratoni läbis sealse jooksuklubi üks juhtfiguure Margus Sepp.

Wellode jooksuklubil jätkus energiat ka võistlust natuke lõbusamalt võtta


Autor: Janek Oblikas