JIM2020

Tulemused Pulgatants (youtube) Fotod (Sandra Herem) 4,96 punkti viiest võimalikust! (Marathon100)

JIM IX- jälle Järvakandi pidu

8.augustil toimus üheksandat korda Järvakandi Igamehe Maraton (JIM), mis ei olegi enam lihtsalt jooksuvõistlus, vaid nagu mitmed üle Eesti maratonigurud ütlevad – see on rahvaüritus kus saab joosta maratoni. Juba ei tea mitmes aasta algas ürituse ametlik osa mitte stardipauguga, vaid kultuurprogrammilise etteastega. Seekord esitasid Wellod Kepitantsu, mis treeneri abiga oli meeleolu tõstmiseks piisavalt selgeks saanud.


Tantsu osa andis korraldajatele stardipauguni veidi lisaaega, sest osalejaid oli veidi rohkem kui oleks osanud oodata. Joosti nagu ikka 4,2km Järvakandi tänavatel kulgeval ringil, põhimõtteliselt kahel distantsil. Esiteks klassikalist täismaratoni ehk 42km, milles selgitatakse ka Raplamaa meister. Teiseks „igamehe“ (naistest rääkimata) arvestuses, kus igal jooksjal või kõndijal on võimalus ise otsustada palju ta jookseb. Aja saavad nad kirja vastavalt läbitud ringidele ühest kümneni ja nii saab võistelda iseenda või oma kaaslastega. Olgu see võistlus läbitud ringide arvus või ringidele kulunud ajas.


Osalejaid rajal oli seekord 233. Mõni alles lapsvankris, mõnel kaheksas kümme jalge all. Neist 49st täismaratoni läbinust kolmele kohalikule oli see esimeseks maratoniks. Varasematel aastatest on Eestimaa maratoonarite hulka end JIMil jooksnud 7 Järvakandilast. Tulid end proovile panema ja lõpetasid 42km. Mõnele on sellest kujunenud harjumus. JIM formaadi eesmärk tegelikult ongi anda soovijatele võimalus enese proovile panekuks kas või terve täismaratoni ulatuses.

Sel aastal läbisid kolm osalejat 9 ringi, neist üks tõesti alles lapsevankris. Seegi on ajalooline fakt, keegi varem polnud saanud kirja 9 ringi- otsa sai siinjuures mitte jaks vaid aeg.

21 või enam kilomeetrit läbis lisaks neile ja maratoonaritele veel 40 osalejat. Neist 13 Järvakandi elanikud. Lisaks eelpoolmainituile osales JIMil väiksema arvu ringidega 140 jooksjat, kellest omakorda 68 võiks lugeda Järvakantlasteks. Nii saab öelda, et selle aasta JIMil jooksis iga 12. Järavakandi elanik.


Võistluslik arvestus JIMil kujunes järgmiseks


42km meeste arvestuses võitis ajaga 2:49.28 Margus Luhtoja, kes on JIMil varemgi võitnud. Teise koha saavutas Allan-Peeter Jaaska tulemusega 3:11.55 ning kolmanda koha Ahti Nuga ajaga 3:20.54, kes krooniti ka kolmandat aastat järjest maakonna meistriks. Raplamaa MV arvestuses saavutas teise koha Silver Nuga (3:38.28) ja kolmas Järvakandi Wellode esindaja Rait Männa (3:49.00).


Maratoni naiste arvestuses pole juba mõni aasta olnud vastast 3.21.36 jooksnud Klarika Kuusele, kes üldarvestuses oli neljas. Teisele kohale tuli Siiri Pilt ajaga 3.35.57 ning kolmandaks Kadi Ruut 3.55.32. Raplamaa maratoni meistrivõistluste naiste arvestuses seekord osalejate puudumise tõttu võistlust ei toimunud.

Kui miskit kurta, siis seda, et Raplamaa paljud tublid maratonijooksjad pole veel Järvakandi teeotsa üles leidnud. Raplamaa meister maratonis- kõlab päris normaalselt.


Kuid jooksjad polnud ainukesed osalejad. JIM nagu öeldud, on rahvaüritus ja selle ürituse näo annavad jooksjaid ergutavad ja toetavad Järvakandi elanikud. Seekord olid nad üles seadnud 10 toidu- või muud värskenduspunkti. Sõnaga ergutamas oli neid aga vaat et kogu raja ulatuses. Suur tänu Teile korraldajate poolt – Te teete oma alevi suureks! Ja see pole suurustamine. Jooksuudiseid vahendaval marathon100.com leheküljel on JIM hinnatud 4.96 punkti vääriliseks 5st võimalikust. Kõrged hinded on samadel põhjustel antud eelmistelgi aastatel.


Tundub, et aasta aastalt on JIM muutumas aina enam Järvakandi iga aastaseks kalendriürituseks, millega paljud tänased või endised elanikud arvestavad ja oma muid üritusi samasse aega planeerivad. Olgu selleks klassikokkutulek või sõprade ja vanemate külastamine. Viimastel aastatel Jerwencatos muusikaliste kollektiivide esinemistega toimuv järelpidu aitab sellele kõige loomulikult kaasa. Loodetavasti on Järvakandi saanud omale kooli kokkutuleku ja Wellede kontserdi ning teiste toredate sündmuste kõrvale veel ühe „oma“ rahvaürituse.

Lõpetuseks tuleb esile tuua teisigi toetajaid, kes lisaks Wellodele, ürituse õnnestumisele kaasa aitasid. Suured tänud Toidutarele ja Salvestile, kes panid lauale supi. Wesico ja Kehtna vald katsid auhinnalaua, Rapla msl toetas ajavõtuga, Rapla TÜ aitas katta jooksjate toidulauda jooksu ajal. Ervin Lega pani loosiauhindadeks meepurgid.

Juubelimaraton JIM X toimub 14.08.21- pane oma kalendrisse kirja.


Rajal näeme

Martin Herem